بهترین کیفیت فرش ماشینی ، فرش ماشینی با طرح های متنوع و قیمت ارزان توانست به عرصه رقابت وارد شده و در بین مردم و سلیقه های متفاوت محبوب شود به تدریج و با گذشت زمان فرش ماشینی به تولید انبوه رسید .

به دلیل این تنوع زیاد مردم خواستار بهترین کیفیت فرش ماشینی شدند. برای تشخیص بهترین کیفیت لازم است ابتدا الیاف مصنوعی تولید کننده فرش را بشناسید که عبارتند از: الیاف آکریلیک، الیاف پلی استر و الیاف پلی پروپین که برای بافت فرش ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند . به الیاف پلی استر، ابریشم مصنوعی نیز گفته می شود. اگر به دنبال بهترین جنس و کیفیت فرش هستید فرش ماشینی 100 درصد آکریلیک را انتخاب کنید .


اصطلاح شانه فرش : 


در حالت کلی فرش به دو دسته ماشینی و دست بافت تقسیم می شود. فرش ماشینی و فرش دست بافت در یک مورد مشابه هستند. آن هم عبارات تراکم طولی و عرضی است که در هر دو به یک معنا می باشد. تراکم در حالت کلی به معنای گره است. اما اگر بخواهیم این موارد را دقیق تر تعریف کنیم. باید بگویم تراکم عرضی به تعداد گره های یک فرش در یک متر از عرض فرش گفته می شود و نام دیگر آن شانه است. نامی که شاید بارها آن را شنیده باشید فرش های 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و... که در بازار نیز وجود دارند. اصطلاح شانه به معنای تعداد گره ها در عرض است. به عنوان مثال: فرش 700 شانه در یک متر از عرض 700 گره دارد. این نکته در موارد زیادی از جمله کیفیت و ریز یا درشت بافت بودن فرش تاثیر دارد.


اصطلاح رج فرش : 


همانطور که می دانید فرش ها دارای 2 تراکم طولی و عرضی هستند. در این قسمت تراکم دوم یعنی تراکم طولی را تعریف خواهیم کرد. تعریف تراکم طولی مشابه تراکم عرضی است با این تفاوت که تراکم طولی به معنای تعداد گره های موجود در یک متر از طول فرش است. این تراکم طولی با نام رج نیز شناخته می شود. عمدتا رج عددی بالا 500 است که بسته به تراکم عرضی افزایش می یابد و کاملا مرتبط با تعداد شانه فرش است .