چاپ
دسته: blog
بازدید: 225

ترنج چیست و چرا در اکثر فرش ها از آن استفاده شده؟ ، در بخش میانی فرش طرحی جدا از حاشیه طراحی می¬شود که به آن ترنج می گویند. شکل ترنج می تواند به شکل دایره یا لوزی متمایل به بیضی باشد. این طرح از معماری تاریخی و باستانی ایرانی گرفته شده.

حوض وسط حیات خانه های قدیمی همان ترنج است که بر روی فرش طراحی و نمایان شده و جلوه خاصی را در فرش به وجود می¬آورد. برخی از افراد ممکن است فرش ترنج را نپسندند همین موضوع باعث شده تا برخی از فرش ها بدون ترنج بافته شوند. فرشی که ترنج ندارد، برای مکان هایی که قصد دارید بزرگ تر نشان داده شوند مناسب است و می تواند بزرگنمایی خاصی را می¬¬تواند به محیط اطراف خود بدهد.


بیشترین صادرات فرش ایران :


امروزه بافت فرش ماشینی و دستباف در بسیاری از شهرهای ایران در حال انجام است. اما پایتخت فرش ایران کاشان، شهری با قدمت تمدن 7 هزار ساله، 700 واحد فعال در زمینه فرش دارد. در مکانی مرزی در شمال غربی ایران، بیشترین صادرات فرش کشور صورت می¬گیرد. استان آذربایجان شرقی حدود 40 درصد از صادرات فرش کشور را به خود اختصاص داده است.


فرش دست بافت گونه : 

رح های زیبا، متنوع و ریزبافتی از ویژگی های بارز فرش دستبافت است که می¬تواند اهمیت بسیاری در تولید طرح مختلف داشته باشد. فرش دستبافت گونه یک نوع فرش ماشینی است که به دلیل تراکم بالا، ریز بافت بودن و همچنین شباهتی که به طرح فرش های دستبافت دارد به این نام معروف گشته است. فرش دستبافت گونه در دو نوع فرش ماشینی 1000 شانه کاشان و فرش ماشینی 1200 شانه قرار می¬گیرد. این فرش ها به دلیل تراکم بالا و ویژگی های مشابهی که با فرش های دستبافت دارند، در گروه فرش های دستباف گونه قرار می¬گیرند.
در آخر لازم به ذکر است که به دلیل استفاده از الیاف طبیعی در فرش های دستبافت، امکان حمله حشرات موذی و دیگر حشرات به فرش نیز وجود دارد. بهترین شریط برای رشد و زندگی چنین حشراتی، محیط مرطوب است. بنابراین باید به یاد داشته باشید که محلی که فرش را پهن می¬کنید نباید خیلی گرم باشد. همچنین در صورتی که فرش شما مورد حمله حشرات قرار گرفت می¬توانید از قرص نفتالین استفاده کنید.